AUGUST 3

AUGUST 3

Central Park Activities
uwm1 UW-Milwaukee Day - Check out what’s new at UW-Milwaukee. See how handwriting can uncover personality traits. Watch ice cream made with liquid nitrogen and taste the results. Scrimmage with coaches and athletes. Kids can compete in the annual Roar Like a Panther contest, … Continue reading
State Fair Main Stage presented by Potawatomi
Bank Mutual Amphitheater
9:30 AM Wisconsin State Fair Pom Pon Competition
3:30 PM Kids From Wisconsin
5:00 PM De'Anna "The HypnoChick" presented by Leinenkugel's
6:30 PM De'Anna "The HypnoChick" presented by Leinenkugel's
8:00 PM Kids From Wisconsin
Agriculture Judging & Events

  • Badgerland Financial Discovery Barnyard
  • 9:00 AM Badgerland Financial Discovery Barnyard

  • Case IH Coliseum
  • 10:00 AM Dairyland Youth Recognition Program
    1:00 PM Horse Pull - Lightweights
    3:00 PM Horse Pull - Middleweights
    7:00 PM Horse Pull - Heavyweights

  • Cattle Barns
  • 9:00 AM Featuring Dairy Cattle
    1:00 PM Closed to Public until 8/4

  • Farm & Family Building
  • 9:00 AM Farm & Family Building

  • Livestock/Horse Barn
  • 11:00 AM Milking Demonstrations
    1:00 PM Milking Demonstrations
    3:00 PM Milking Demonstrations
    5:00 PM Milking Demonstrations
    9:00 AM Featuring Clydesdales
    11:00 AM Closed to Public until 8/4

  • Poultry & Rabbit Palace
  • 9:00 AM Featuring Poultry and Rabbits
    4:00 PM Closes to Public until 8/4

  • Sheep & Goat Barn
  • 8:00 AM Sheep Breed Shows followed by Supreme Champion Selection
    9:00 AM Featuring Sheep
    4:00 PM Closed to Public until 8/4

  • Swine Barn
  • 8:00 AM Swine Breed Shows followed by Supreme Champion Selection
    9:00 AM Featuring Swine and Goats
    2:00 PM Closed to Public until 8/4

    Horticulture, Crafts, Culinary & Textiles
    10:00 AM Sunshine Sunday Cooking Contests
    4:00 PM Ask the Rose Doctor
    5:00 PM Cactus and Succulents Demonstrations
    Family Friendly Entertainment

  • Activity Stage
  • 12:00 PM Wrist Wrestling Weigh-Ins
    1:00 PM Wrist Wrestling Competition
    6:00 PM Golden Idol
    7:30 PM Go BONKERZ at the Fair!
    8:45 PM Go BONKERZ at the Fair!

  • We Energies Energy Park
  • 12:00 AM We Energies Energy Park
    9:00 AM Early Bird
    9:30 AM Power Play Pandemonium
    10:00 AM Melinda Myers - Gardening Expert
    10:30 AM Sky Hunters Birds of Prey
    11:30 AM Power Play Pandemonium
    12:00 PM Venture Visit / Hawk Talk
    12:30 PM Fantastic Fuel Force
    12:30 PM Sensational Servings with Chef Mark
    1:30 PM Melinda Myers - Gardening Expert
    1:30 PM Sky Hunters Birds of Prey
    2:30 PM Solar Speedway Spectacular
    2:30 PM Solar Speedway Spectacular
    3:00 PM Wisconsin Honey Producers
    3:30 PM Power Play Pandemonium

  • Wilderness Resort Family Variety Stage
  • 11:00 AM Jerry Frasier
    12:00 PM Jared Sherlock
    1:00 PM James Wedgwood
    2:00 PM Jared Sherlock
    4:00 PM Jared Sherlock
    5:00 PM James Wedgwood
    6:00 PM Jerry Frasier
    7:00 PM Jerry Frasier
    8:00 PM James Wedgwood

  • Wisconsin Products Pavilion Stage
  • 12:00 AM Wisconsin Products Pavilion
    10:30 AM Salsa Man
    1:00 PM Alice in Dairyland
    4:00 PM WI Dairy Goat Products
    10:00 AM Howling Wolf Gourmet Foods
    11:00 AM Cedar Crest Ice Cream
    12:00 PM Shady Haven's Fiber Designs
    2:00 PM WI Cherry Growers Association
    5:00 PM Tourism
    6:00 PM Berres Brothers Coffee Roasters

  • World Café Stage
  • 11:00 AM KIDS Encore
    2:00 PM Jalapeno Eating Contest
    4:00 PM Ballet Folklorico Nacional of Milwaukee
    5:00 PM Ballet Folklorico Nacional of Milwaukee
    6:00 PM KIDS Encore
    8:00 PM Samantha Fairuz Belly Dance Revue
    9:00 PM Samantha Fairuz Belly Dance Revue
    10:00 PM Samantha Fairuz Belly Dance Revue

    Music Stages

  • Apollo's Gyros
  • 2:00 PM Jerry & Nora

  • Big Sky Country Bar & Grill
  • 11:00 AM DJ Mike Tischer & Friends
    3:00 PM DJ Mike Tischer & Friends
    6:00 PM Rick Pomeroy

  • Brew City
  • 12:00 PM Kilroy
    5:00 PM Southend Blues Band

  • Budweiser Pavilion
  • 11:00 AM Element 13
    2:30 PM Oil Can Harry
    6:30 PM 76 Juliet

  • Charcoal Grill Roadhouse
  • 11:00 AM Tweed Funk
    2:30 PM The Blacktop Kings
    6:00 PM Pat McCurdy

  • Cracovia
  • 4:00 PM "Still Stormin'" Polka Mania Band

  • Door County Fish Boil
  • 12:00 PM Vern and the Originals
    3:00 PM Derrick Procell
    6:00 PM Lukyn Skywyrd

  • Double K Ranch Grub & Suds
  • 1:00 PM Genuine Drive
    6:30 PM The Scrubbers

  • Knucklehead
  • 1:30 PM Saving Savannah Acoustic Duo
    6:30 PM Up All Night

  • Lakefront Brew Pub & Eatery
  • 12:30 PM Polka: Bryan O'Donnell and Friends
    4:00 PM Peter Donalds Beatles Sing-Along
    7:00 PM Elvis Impersonator: John Lombard Show

  • Leadfoot's Bar & Grill
  • 12:30 PM Eric Ebert's Tribute to Neil Diamond
    6:00 PM Past Midnight

  • Major Goolsby's Heartland
  • 12:00 PM The UnXpected
    4:00 PM Happy Schnapps Combo
    7:00 PM The WhiskeyBelles

  • Margarita Express
  • 10:00 AM Kawsay

  • Miller Lite Sports Bar & Grill
  • 12:00 PM Phil Norby
    2:00 PM Modern Giants
    6:45 PM Boogie Men

  • Pitch's BBQ / Miss Katie's Diner
  • 1:00 PM The Bob Korek Band
    6:30 PM Marcell

  • Robert's
  • 12:30 PM Eric Ebert's Tribute to Neil Diamond
    6:00 PM Past Midnight

  • Rupena's
  • 12:30 PM Tom Anthony Las Vegas Show
    5:15 PM Bobby Way Duo
    7:00 PM Bobby Way and the Wayouts

  • Saz's Miller High Life Pavilion
  • 1:00 PM The Zachary Wade Project
    6:30 PM Bobby Friss

  • Saz's Ribs
  • 1:00 PM Keith Pulvermacher Duo
    6:00 PM Screamin' Cucumbers

  • Slim McGinn's Irish Pub
  • 4:00 PM Team Trivia
    5:30 PM Team Trivia

  • Slim McGinn's West
  • 12:00 PM Suzy Sparkles Face Painting
    3:00 PM Glencastle Irish Dancers
    6:30 PM Derek Byrne and Paddygrass

  • Sprecher Landing
  • 10:00 AM David Hall
    12:00 PM Milwaukee Wave
    2:00 PM Alyssia & Jeremy Zima
    6:30 PM Boomer Nation

  • Tavern at the Park
  • 12:30 PM The Presidents
    6:30 PM Star Six Nine

  • Tropics at the Fair
  • 10:00 AM Yard Dog Charlie
    2:00 PM Caribbean Eclipse
    7:00 PM King Solomon

  • Water Street Brewery
  • 12:00 PM The Orphans
    5:00 PM Six Pack Sammy

    Daily Special Events

  • Racing Animals Arena
  • 9:30 AM Racing Ducks
    10:30 AM Saz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals
    11:30 AM Racing Ducks
    12:30 PM Saz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals
    1:30 PM Racing Ducks
    2:30 PM Saz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals
    4:30 PM Racing Ducks
    5:30 PM Saz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals
    6:30 PM Racing Ducks
    7:30 PM Saz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals

  • Exposition Center
  • 9:00 AM Wisconsin State Fair History Exhibit "Through All The Years"
    9:00 AM Young People's Art Exhibit

  • Natural Resources Park
  • No Events

  • Wisconsin State Fair Park
  • 9:00 AM Green & Growing Garden Walk presented by We Energies
    9:00 AM House of Moo
    3:00 PM Daily Parade

    Print Friendly

    Comments are closed.