AUGUST 10

AUGUST 10

Central Park Activities
miller Miller High Life Veterans & Military Recognition Day - Don’t miss a special military program at the Bank Mutual Amphitheater at 11 am. Activities will take place all day in Central Park. Wisconsin State Fair and Miller High Life want to thank our Veterans and Military for their dedication … Continue reading
State Fair Main Stage presented by Potawatomi
Bank Mutual Amphitheater
11:00 AM Veterans and Military Recognition Day Program
12:00 PM FFA Honors Band and Choir
1:30 PM Kids From Wisconsin
3:00 PM Kenya Safari Acrobats
4:00 PM Kenya Safari Acrobats
6:00 PM Mr. & Ms. State Fair Physique Competition Finals
Agriculture Judging & Events

  • Badgerland Financial Discovery Barnyard
  • 9:00 AM Badgerland Financial Discovery Barnyard

  • Case IH Coliseum
  • 8:00 AM Dairy Cattle Breed Shows followed by Supreme Champion Selection
    4:00 PM Champions Challenge - Trail Events
    6:00 PM Miniature Donkey Show - Halter and Hitch

  • Cattle Barns
  • 9:00 AM Featuring Dairy Cattle
    4:00 PM Closed for remainder of the Fair

  • Farm & Family Building
  • 9:00 AM Farm & Family Building

  • Livestock/Horse Barn
  • 11:00 AM Milking Demonstrations
    1:00 PM Milking Demonstrations
    3:00 PM Milking Demonstrations
    5:00 PM Milking Demonstrations
    9:00 AM Featuring 4-H Horses & Miniature Donkeys
    6:00 PM Closed for remainder of the Fair

  • Poultry & Rabbit Palace
  • 9:00 AM Rabbit Show
    5:00 PM Closed for remainder of the Fair

  • Sheep & Goat Barn
  • 8:00 AM Dairy Goat Show
    9:00 AM Featuring Goats
    5:00 PM Closed for remainder of the Fair

  • Swine Barn
  • 8:00 AM Badger Classic Swine Show
    9:00 AM Featuring Swine
    4:00 PM Closed for remainder of the Fair

    Horticulture, Crafts, Culinary & Textiles
    4:00 PM Orchid Demo
    5:00 PM Floral Designers of Wisconsin Demo
    10:00 AM Floral Demo
    11:00 AM Floral Demo
    12:00 PM Floral Demo
    1:00 PM Floral Demo
    2:00 PM Garden Club Demo
    3:00 PM Bonsai Demo
    Family Friendly Entertainment

  • Activity Stage
  • 10:00 AM Physique Preliminaries
    1:00 PM Judo Championship

  • We Energies Energy Park
  • 12:00 AM We Energies Energy Park
    9:00 AM Early Bird
    9:30 AM Power Play Pandemonium
    10:00 AM Melinda Myers - Gardening Expert
    10:30 AM Sky Hunters Birds of Prey
    11:30 AM Power Play Pandemonium
    12:00 PM Venture Visit / Hawk Talk
    12:30 PM Fantastic Fuel Force
    12:30 PM Sensational Servings with Chef Mark
    1:30 PM Melinda Myers - Gardening Expert
    1:30 PM Sky Hunters Birds of Prey
    2:30 PM Solar Speedway Spectacular
    2:30 PM Solar Speedway Spectacular
    3:00 PM Wisconsin Honey Producers
    3:30 PM Power Play Pandemonium

  • Wilderness Resort Family Variety Stage
  • 11:00 AM Kandu Magic Show
    12:00 PM In Capable Hands
    1:00 PM Kenny Ahern
    2:00 PM Kandu Magic Show
    4:00 PM In Capable Hands
    5:00 PM Kenny Ahern
    6:00 PM Kandu Magic Show
    7:00 PM In Capable Hands
    8:00 PM Kenny Ahern

  • Wisconsin Products Pavilion Stage
  • 12:00 AM Wisconsin Products Pavilion
    1:00 PM Alice in Dairyland
    4:00 PM WI Dairy Goat Products
    10:00 AM WI Maple Syrup Producers
    10:30 AM Tourism
    11:00 AM Cedar Crest Ice Cream
    12:00 PM Jake's Deli
    2:00 PM WI Cherry Growers Association
    5:00 PM WI Potato Growers Auxiliary Potato Eating Contest
    6:00 PM Usingers

  • World Café Stage
  • 11:00 AM KIDS Encore
    12:30 PM Samantha Fairuz Belly Dance Revue
    1:30 PM Samantha Fairuz Belly Dance Revue
    2:30 PM Samantha Fairuz Belly Dance Revue
    4:00 PM Ballet Folklorico Nacional of Milwaukee
    5:30 PM Ballet Folklorico Nacional of Milwaukee
    7:00 PM KIDS Encore

    Music Stages

  • Apollo's Gyros
  • 7:00 PM Daniel T

  • Big Sky Country Bar & Grill
  • 11:00 AM DJ Mike Tischer & Friends
    3:00 PM Rebecca & The Grey Notes

  • Brew City
  • No Events

  • Budweiser Pavilion
  • 11:00 AM North Country Kings
    2:30 PM Back Country Roads
    6:30 PM Alter Ego

  • Charcoal Grill Roadhouse
  • 11:00 AM Kenny Sunshine and the Shadows
    2:30 PM Milwaukee's Finest
    6:00 PM Tweed Funk

  • Cracovia
  • 3:00 PM "Still Stormin'" Polka Mania Band

  • Door County Fish Boil
  • 7:00 PM Shag
    11:00 AM Vern and the Originals
    3:00 PM Hat Trick

  • Double K Ranch Grub & Suds
  • 12:00 PM Genuine Drive
    5:00 PM Off The Record

  • Knucklehead
  • 12:30 PM Mike Krug
    5:30 PM Road Crew

  • Lakefront Brew Pub & Eatery
  • 12:30 PM Polka: Bryan O'Donnell and Friends
    4:00 PM Peter Donalds Beatles Sing-Along
    6:00 PM Elvis Impersonator: John Lombard Show

  • Leadfoot's Bar & Grill
  • 12:00 PM The Larry Lynne Show
    5:00 PM Jerry & Nora with the Memphis Revue

  • Major Goolsby's Heartland
  • 12:00 PM Rocky Mountain Oyster Band
    4:00 PM The WhiskeyBelles

  • Margarita Express
  • 10:00 AM Kawsay

  • Miller Lite Sports Bar & Grill
  • 12:30 PM Saving Savannah
    5:45 PM Highfield Drive

  • Pitch's BBQ / Miss Katie's Diner
  • 12:30 PM Moonlight Karaoke
    5:00 PM Marcell

  • Robert's
  • 12:00 PM The Larry Lynne Show
    5:00 PM Jerry & Nora with the Memphis Revue

  • Rupena's
  • 12:30 PM Tom Anthony Las Vegas Show
    5:00 PM Bobby Way and the Wayouts

  • Saz's Miller High Life Pavilion
  • 11:00 AM Ripple Effect
    4:30 PM 76 Juliet

  • Saz's Ribs
  • 11:00 AM Keith Pulvermacher Duo
    4:00 PM Cream City

  • Slim McGinn's Irish Pub
  • 4:00 PM Team Trivia
    5:30 PM Team Trivia

  • Slim McGinn's West
  • 12:00 PM Suzy Sparkles Face Painting
    2:30 PM Frogwater
    6:00 PM Derek Byrne and Paddygrass

  • Sprecher Landing
  • 10:00 AM David Hall
    12:00 PM Milwaukee Wave
    2:00 PM Alyce Hart
    6:30 PM Robert Allen Jr. Band (Acoustic)

  • Tavern at the Park
  • 12:30 PM Bella Cain
    6:00 PM Georgia Overdrive

  • Tropics at the Fair
  • 11:00 AM Caribbean Eclipse
    4:00 PM King Solomon

  • Water Street Brewery
  • No Events

    Daily Special Events

  • Racing Animals Arena
  • 9:30 AM Racing Ducks
    10:30 AM Saz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals
    11:30 AM Racing Ducks
    12:30 PM Saz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals
    1:30 PM Racing Ducks
    3:30 PM Saz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals
    4:30 PM Racing Ducks
    5:30 PM Saz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals
    6:30 PM Racing Ducks
    7:30 PM Saz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals

  • Exposition Center
  • 9:00 AM Wisconsin State Fair History Exhibit "Through All The Years"
    9:00 AM Young People's Art Exhibit

  • Natural Resources Park
  • No Events

  • Wisconsin State Fair Park
  • 9:00 AM Green & Growing Garden Walk presented by We Energies
    9:00 AM House of Moo
    3:00 PM Daily Parade

    Print Friendly

    Comments are closed.